طرز کار با نرم افزار ماوریک(Maveric)

بسیار اتفاق می افتد که ما دوست داریم مسیر تازه و بکری را در طبیعت چه با ماشین و چه پیاده طی کنیم ولی دو عا مل باعث می شود احتیاط کنیم و از این کار صرفنظر کنیم .

اول اینکه ممکن است اصلا مسیر را از ابتدا بلد نباشیم و پرس و جو و گرفتن اطلاعات هم کمکی به ما نکند . مثلا شنیده ایم که میتوان از ماسوله از راه کوهستان و جنگل به ماسال رفت ولی مسیر آن را بلد نیستیم .

 

دوم اینکه شاید بتوانیم مسیر را شروع کرده و خیلی جلو برویم ولی نتوانیم مسیر برگشت را پیدا کنیم . مثلا می رویم ماسوله و افراد محلی راه ماسال  را به ما نشان می دهند .  ما وارد جنگل می شویم و یکی دو ساعت طی مسیر می کنیم ولی به دو راهی های متعدد میرسیم . در این وضعیت هم راه پیش رو را نمی توانیم پیدا کنیم و هم شاید مسیر برگشت را گم کنیم .

 

در اینجا قصد داریم با یک سایت و یک اپلیکیشن موبایل به شما بگوییم که موارد بالا قابل حل است .

 

در حال حاضر تقریبا تمامی گوشیهای هوشمندی که در دست افراد قرار دارد مجهز به سیستم gps میباشد .

از آنجایی که در سایتهای مختلف در مورد اساس کار با gps  توضیحات مفصلی داده شده ، ما بنا را بر آگاهی کامل خوانندگان و طبیعت گردان عزیز به اصول کار با gps  می گذاریم.

ابتدا باید اپلیکیشن Maveric  را که مخصوص سیستم های اندروید است روی گوشی نصب کنیم . هنگامی که نرم افزار را باز می کنیم در زیر صفحه چند آیکون مختلف می بینیم و کلید منو .

با باز کردن کلید منو انتخابهای مختلفی قابل دسترسی می شوند . با انتخاب گزینه maps  می توانیم نقشه های مختلفی که توسط این نرم افزار پشتیبانی می شود را ببینیم و انتخاب کنیم . معمولا نقشه Microsoft hybrid نقشه خوب و سبکی است که توسط اینترنت همراه اول و ایرانسل قابل باز شدن است . لازم به ذکر است که چنانچه در مناطقی باشیم که موبایل آنتن بدهد نقشه بر روی نرم افزار قابل مشاهده است .

حالا می خواهیم شروع به طی مسیر جدیدی کنیم و می خواهیم از مسیر برگشت مطمین شویم . بر روی ایکون rec. که در پایین صفحه سمت راست قرار دارد کلیک می کنیم . از این لحظه نرم افزار به کمک gps گوشی شروع به ضبط مسیر طی شده توسط شما می کند و تا زمانی که مجددا همین آیکون را دوباره لمس نکرده اید ضبط و ثبت مسیر را با فرمت gpx ادامه می دهد .مسیر شما با این فرمت ثبت شده است . اکنون می توانید دقیقا بر روی همین مسیر برگردید و نگران گم شد خود در مسیر های اشتباه نباشید.

 

امکان دیگر نرم افزار طی مسیر های پیموده شدن توسط دیگران و یا توسط خودتان بر روی نقشه است . برای اینکار باید track مورد نظر را در پوشه tracks  که یکی از پوشه های نرم افزار maverick  است کپی کنید . فرمت این فایل باید gpx باشد . اکنون با باز کردن نرم فزار و کلیک کردن آیکون دوربین در پایین صفحه منوی جدیدی باز میشود که منوی tracks  را باز می کنیم و فایلی که کپی کرده بودیم را انتخاب میکنیم . با اینکار track مورد نظر بر روی نقشه load میشود ومکان شما هم که با نقطه ای مشخص است . اکنون می توانید با حرکت منطبق بر روی خط آبی که همان تراک مورد نظر است مسیر را طی کنید .

امید به اینکه این مطلب بتواند کمکی به طبیعت گردان عزیز باشد .